Kdo jsem a kdo budu?

26.02.2019

Největší otázka, která se kdy v životě studenta může objevit, je již tradičně: "Kam půjdeš dál?" Tahle, někdy až řečnicky podaná otázka, je ale součástí vývoje nás všech. Ať už jste právě teď  žákem druhého stupně základní školy nebo se prokousáváte životem na střední škole či učilišti, tato otázka (vyřčena či nevyřčena), visí nad námi všemi jako stálá hrozba, ačkoliv se nemáme čeho bát. Je velkou zodpovědností, moci se v určité době rozhodnout, kam se bude můj život ubírat. Ale dokážeme někdy na tuto otázku odpovědět?


Ať už to umíte či ne, je normální, že většina z nás má z takových rozhodnutí hrůzu. Přeci jen - jsou to věci, které naši budoucnost ovlivní a nás někam posouvají. Abych ale dodala odvahy všem, před kterými se tyto zdánlivě hrozivé otázky houpají, vylíčím vám situaci, se kterou bojuji já.


Byla jsem vždycky cílevědomá, moje sny a touhy mě hnaly za osobním vítězstvím a překonávala jsem pokaždé překážky s pocitem, že se můj život vyvíjí správným směrem. Když ale teď sama stojím před velkým rozhodnutím, na jaký z maturitních seminářů se zapsat, ani já nevím s jistotou, co si počít, a jak se rozhodnout. Proto chci podpořit vás, abyste nepropadali panice, zvážili všechny možnosti a v klidu si probrali všechny výhody a nevýhody cesty, kterou volíte. 

Pro tip: Udělejte si seznam potencionálních rozhodnutí, ke každému si vypracujte, jaké mají benefity a nevýhody, jaká práce vás čeká a co je k ní třeba. Často se u takové práce uklidníte a vyvstanou nové možnosti, které jste zatím neobjevili. 

Nenechte se ve vašem rozhodnutí ovlivnit nebo svézt z vlastní cesty. Často se vám jistě stalo, že někdo haněl vaše potencionální rozhodnutí a snažil se vás přesvědčit, že nemá smyl. Je na místě, abyste jeho připomínku zvážili, ale rozhodně hned svou vlastní vizi nezahazujte. Někdy je dobré dát na cizí radu, ale pokud se lehce vzdáte svých cílů, jsou takové cizí připomínky k ničemu. Nechte si poradit, ale nenechte se ovlivnit. 


Je mnoho cest, které vás zlákají svojí blyštivou schránkou, ale buďte ve výběru a rozhodování objektivní. Není totiž všechno zlato, co se třpytí. 

Pokračujte ve vašem snažení. Stane se, že vás potřeba rozhodnout se odvede od koncentrace, jste tím otrávení a zapšklí. Naše cesty nikdy nekončí a nové možnosti se kolem nás neustále objevují a zase mizí, proto se nikdy nesmíte nechat znechutit velkými otázkami, které řešíme. 


Pokud budete právě tento rok dělat přijímací zkoušky na střední školy nebo dělat pohovor na učilištích, přeji vám hodně štěstí a pevné nervy. Pokud tento rok maturujete nebo se už teď (z pro mě nepochopitelných důvodů) připravujete na maturitní zkoušku či přijímačky na vysokou, všem vám držím palce, protože i já budu brzy stát před další otázkou, kam se bude můj život ubírat. 

Nikdy ale nesmíme při tomto přemýšlení zapomenout, kým jsme právě teď. Já jsem svá a žádné velké rozhodnutí nenechám, aby mi toto privilegium vzalo. :-)